2 Haziran 2017

#satınalmasahiplen

Son yıllarda, özellikle ben emekli olduktan sonra sıkça konusu açılırdı eşim tarafından "köpek alalım". Ev müsait değil, bahçeli bir evimiz olunca alırız diyordum. Evde köpek bakmayı hiç düşünmüyordum. Ayrıca satın almayı ise hiç düşünmüyordum. Çünkü petshoplarda görünce üzülüyorum hallerine. Eşim ise olsun birinin hayatını kurtarmış oluruz diyordu. Sonraları o seçeneği tamamen çıkardık aklımızdan.
Bir akşam otururken eşim telefonundan bir paylaşım gösterdi, bak bunu alalım dedi ve yazışmaya başladılar. Uzun yazışma neticesinde bir sonraki gün görmeye gideceğiz. Evde hiç istemiyorum, evimiz küçük, hem bizim için, hem de köpek için zor olur diye düşünürken ertesi gün kendimizi köpeğin geçici kaldığı sahibinin yanında bulduk. Ve aldık geldik:))


ilk günlerde mia... 

Çok ürkek, yetişkin erkeklerden çok korkuyor... Çünkü ilk sahipleri sebebini hiçbir zaman bilemeyeceğimiz sebeplerden ötürü barınağa bırakmışlar. Barınaklara bırakılan kedi ve köpekler de kısırlaştırılarak doğaya salınıyormuş ve Mia'yı da ormanlık bir alanda kocaman köpeklerin arasından bulmuşlar. Ürkekliği ve erkeklerden korkuyor olmasının sebebi bu süreç olabilir. İlk birkaç gün eşime bile mesafeli davranıyordu, şimdilerde daha iyi araları ve onunla oyun oynamayı çok seviyor, çok eğleniyor. Fakat genel olarak bana çok düşkün, yani çok anneci Mia:))
Ormanlık alanda bulup evlerine alan arkadaşlar ona Mia adını vermişler, biz de değiştirmedik. Hala merak ederim acaba ilk adı ne idi?
Neyse biz herşeyi geride bıraktık. Hatta 2016 yılında yaptığımız en güzel davranış Mia'yı sahiplenmiş olmamız. Eşim iyiki ısrar etmiş, ben de iyi ki karşı çıkmamışım da Mia bizim kızımız olmuş. Bir de belki biliyorsunuz Bıdık oğlumuz var, sevimli muhabbet kuşumuz. Bir kanatlı, bir tüylü iki çocuğumuz oldu. Hayatımız değişti birazcık tabiki, ama biz herşeyi göze almıştık.
İlk günlerde sabah 07;30 da dışarı çıkmak için hareketleniyordu, son zamanlarda uykucu kızımız 10;00'dan önce uyanamıyor:)) Şimdilik günde 3 kez dışarı çıkarıyoruz. Sabah, akşam üstü ve son olarak gece 23;00'da eşimle birlikte çıkarıp hem yürüyüş yapıyoruz, birlikte oynuyor ve hep birlikte eğleniyoruz:))
Mia ilk zamanlarda kesinlikle asansöre binmek şöyle dursun, kapısının önünden dahi geçemiyor, merdivenlerden çıkıyorduk. Ama şimdilerde apartmana girer girmez asansörün kapısının önünde oturup gelmesini bekliyor:))
Banyoya kesinlikle girmiyordu. İlk geldiği gün evi keşif yaparken banyoya adım dahi atamadı. Sonraları bunu da yendi ve giriyor, orada yapabileceği fazla birşey yok ben de girmesini çok istemiyorum ama girebildiğini görmek mutlu ediyor bizi. Böyle güvene dayalı değişiklikler gördükçe çok mutlu oluyorum.


istediğinde geyikte olabiliyor:)


oğlumuz bıdık ve kızımız mia:)

O'nun sevgisi bambaşka, iyiki almışız. Mia iyiki bizim kızımız olmuş:))

İnstagram kullanıyorsanız bol, bol fotoğraf ve videolarını görebilirsiniz mia ve bıdık'ın:) kullanıcı adım tabiki asortik:)

Yaz yaklaşıyor şimdilerde birsürü kedi ve köpek alınıp tatile birlikte gidilip ve birçoğu orada sokaklara terk edilip dönülüyor. Lütfen bunu yapmayalım ve düşünenler varsa uyaralım. Bunların sürekli bakıma ihtiyacı olan çocuk gibi olduğunu unutmayalım. Siz ilgi ve sevgi gösterdikçe yanınızda kalabilirler. Çok düşünüp karar verilmesi gereken bir konu. Ama yinede tüylü bir çocuğunuz olsun istiyorsanız satın almayın, sahiplenin. Sevginize, ilginize muhtaç çok patili çocuk olduğunu unutmayın.
Sevgiyle kalın...
14 yorum:

 1. Benim oğlum da çok istiyor ama evde tüylü hayvan bakmak çok uzak geliyor bana bahçelide olmayınca durumlar zorlaşıyor. Ama düşünüyorum da bazen çok canları sıkılıyor benimkilerin onlara çok iyi bir arkadaş olabilir.Çok seviyorum ama zor geliyor. Sizin kızınız da çok güzelmiş, çok da masum duruyor badem gibi gözleri varmış.Maşallah...
  Yolunuz düşerse kahve içmeye bana da beklerim, kitaplardan çocuklardan hayattan konuşuruz biraz ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çocukli hayat, ben benim rahatımdan ziyade alacağımız tüylü çocuğun rahatı için evimiz bahçeli olunca alalım diye ısrar ediyordum. ayrıca evimiz bahçeli olsada onu orada katiyen bırakamayız, evin içinde birlikte yaşardım, sadece dışarıda daha fazla vakit geçirme şansı olurdu. ama olsun biz hergün gerektiği kadar yürüyoruz. hayatımızı ona göre planladık. eğer şimdiden bunları düşünüyorsanız almayın, hele çocuklar istiyor diye hiç almayın, sonuçta ona bakacak olan sizsiniz. ve onların büyümeyen, sürekli ilgiye ve bakıma muhtaç olan bebekler gibi düşünebilirsiniz. evet kolay değil fakat yaşattığı mutluluk paha biçilmez. nazik davetiniz için teşekkür ederim. bursa'da yaşıyorsanız neden olmasın.
   sevgiler

   Sil
 2. Oy, oy, oy ne iyi yapmışsınız, artık pet shoplarda kedi, köpek satışı yasaklandı, ben de Bücürük'ü biliyorsun sokakta buldum, erkeklerden korkusu erkeklerden şiddet görmesidir, :(((((iyi ki, kurtarmışsınız ne de tatlı, ne de sevimli canım...keşke tüm sahipsiz canların karşısına senle, eşin gibi iyi insanlar, güzel insanlar çıksa...güle güle büyütün Nagehan'cım. Sevgiler:)

  not: instagram kullanmıyorum ama herkese açıksa tabii ki bayıla bayıla bakarım Mia'nın resimlerine:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet müjde'cim instagram profilim herkese açık. facebooktaki asortik safyfamdan da takip edebilirsin istersen.
   inşallah tüm sahipsiz hayvanların barınacağı güzel yuvaları olur. biz çok mutluyuz, mia mutlu daha ne olsun:)
   öperim bücürük'ü ve seni:)

   Sil
  2. Biz de seni ve Mia'yı öpüyoruz:) facebook sayfana bakıyorum zaten hep...:)

   Sil
 3. Mia'nız çok tatlı. Köpekler gerçek bir arkadaş insanlar için. Keşke bu kadar yaralamasak o güzelim hayvanları. Bir süs eşyası olarak görüp hediye edilmese. Benim bir İtalyan arkadaşım vardı. Kedileri ve köpeği vardı. Ve derdiki ben onları değil onlar beni buldu. Ve beraber yaşamaya başladık. Ben de bir köpek sahibi olmayı çok istiyorum. Umarım yakın gelecekte bu isteğimi yerine getirebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir tutam karınca umarım bu isteğinizi en, ama en kısa zamanda gerçekleştirirsiniz. hayatımız her anlamda değişti ama o kadar mutluyuz ki mia ile umarım bu birlikteliğimiz uzun yıllar devam eder. kızım mia ve benden sevgiler:)

   Sil
 4. Benim bu konudaki düşüncelerimi biliyorsun Nagehancığım .
  Mia'yı evlat edindiğiniz için sizi bin kere kutluyorum, ne iyi ettiniz bak o bir eve , aileye kavuştu siz de şirin bir evlada . Çok çok uzun yıllar birlikte olun inşallah !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili nilgün yıllardan beri sosyal medyadan takip edip imrendiklerimdensin, takdir ediyorum bu konuda seni. hem mia, hem de biz o kadar mutluyuz ki. hayatımda iyiki yapmışım diyebileceğim en güzel şey "mia'yı sahiplenmek" oldu. hep uzun yıllar sağlıklı bir şekilde birlikte olmayı istiyorum. inşallah öyle de olur.
   mia ve benden sevgiler:)

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Instagram`dan maceraları takipteyiz:) İkisini de mıncıkla benim için:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah semi'cim hem mıncıklar, hem de öperim onları senin yerine:)

   Sil
 7. Onlarla yaşamın keyfini en iyi anlayanlar bu mutluluğu yaşayanlar oluyor. Hayatta evde köpek bakamam derken son 7 yıldır ailemizin bir ferdi haline gelen Patik'le çok ama çok mutluyuz. Ben de hep iyi ki diyorum. Mia'yı da Bıdığı da öp kokla benim için.

  YanıtlaSil
 8. canım kızım ve canım oğlum benim........

  YanıtlaSil

♡ sevgiyle kalın ♡

nagehan kadıoğlu öge
asortik